НАЗК
UA 01103 Київ Бульвар Дружби Народів, 28
support@nazk.gov.ua
+38 (044) 200-06-94
logo
A-
A
A+
A
A
Звичайна версія сайту
Меню
Види корупції
Велика корупція або топкорупція (grand corruption)
здійснюється на вищих рівнях публічної служби та великого бізнесу. Зазвичай передбачає як значні вигоди для залучених посадових осіб, так і значні втрати для держави та її громадян. Іноді велику корупцію також називають політичною.
Політична корупція (political corruption)
передбачає маніпулювання законодавством та процедурами, щоб розподілити ресурси й гроші між обмеженою кількістю людей. Часто є частиною великої корупції. Вужче цей термін використовують у контексті фінансування політичних партій та маніпуляцій під час виборчих кампаній. 
Побутова корупція (petty corruption)
це корупція дрібного масштабу, що знаходиться на перетині діяльності державних або комунальних установ і громадян. Вона зустрічається в повсякденному житті й часто пов’язана зі спробами громадян отримати доступ до базових суспільних благ або послуг (наприклад, медичної допомоги чи освіти). Альтернативні назви: бюрократична корупція, дрібна корупція. 
Адміністративна корупція (administrative corruption)
її можна розглядати самостійно або як частину побутової корупції. Виникає між державою, представленою чиновниками/бюрократами, що відповідають за прийняття рішень, та громадянами, коли їм потрібні певні послуги. Часто до адміністративної корупції вдаються представники бізнесу для отримання дозволів, ліцензій, погоджень тощо. 

Види адміністративної корупції

Системна (systemic corruption)
також відома як «ендемічна». Вид корупції, коли вона є невід’ємною частиною економічної, соціальної та політичної системи держави, а більшість людей немає «здорових» альтернатив 
Спорадична (sporadic corruption)
це протилежність системної корупції. Оскільки вона відбувається нерегулярно, то не загрожує глобально ні механізмам контролю, ні економіці, однак може серйозно підірвати моральний дух та негативно вплинути на економію ресурсів

Джерела: 

Глосарій U4 — https://www.u4.no/terms

Ресурс Transparency International — https://bit.ly/31R6NWU 

Ресурс Ради Європи — https://bit.ly/3zJM9V8 

Контакти
Офіс доброчесності

+38 (044) 200-06-94
м. Київ, бульвар Миколи Міхновського, 28
Підписатися на розсилку