НАЗК
UA 01103 Київ Бульвар Дружби Народів, 28
support@nazk.gov.ua
+38 (044) 200-06-94
logo
A-
A
A+
A
A
Звичайна версія сайту
Меню
Вимірювання корупції
Вимірювання корупції (measurement of corruption)
це підхід до оцінювання корупції, метою якого є кількісне вимірювання масштабів корупції. За результатами можна також проаналізувати ефективність антикорупційних заходів у країнах. А регулярні зрізи дозволяють порівнювати стан справ протягом років та відслідкувати зміни. 

У світі є багато рейтингів для вимірювання корупції. Одні з найвідоміших — Індекс сприйняття корупції та Індекс верховенства права.

Індекс сприйняття корупції (Corruption Perceptions Index — СРІ)
найбільш широко використовуваний показник корупції у світі, розроблений міжнародною організацією Transparency International. Оприлюднені щорічні рейтинги базуються на джерелах різних незалежних установ і дослідницьких центрів.

Ключовим показником Індексу є кількість балів, а не місце в рейтингу. Мінімальна оцінка (0 балів) означає, що держава повністю просякнута корупцією, максимальна (100 балів) — суспільство майже повністю вільне від корупції. 

Цінність СРІ як індикатора рівня корупції:

  1. має глобальне географічне охоплення;
  2. є більш надійним, ніж кожне джерело окремо, оскільки компенсує можливі помилки, беручи середнє значення принаймні з трьох різних джерел;
  3. завдяки своїй шкалі від 0 до 100 може розрізняти уявні рівні корупції детальніше, ніж джерела, які, наприклад, мають шкали 1-7 або 1-10;
  4. поєднує різні точки зору щодо корупції в один індикатор, нейтрально підходить до особливостей політичних режимів. 

Прояви корупції, які фіксує СРІ: 

  • хабарництво;
  • виведення державних коштів; 
  • наявність службових осіб, які використовують державні посади для приватної вигоди без наслідків;
  • здатність урядів стримувати корупцію та забезпечувати ефективні механізми доброчесності в державному секторі;
  • бюрократія та надмірні бюрократичні перепони, що можуть збільшити ймовірність корупції;
  • меритократичні VS кумівські призначення на державній службі;
  • ефективне кримінальне переслідування корупціонерів;
  • адекватні закони для прозорості фінансової інформації та запобігання конфлікту інтересів серед державних службовців;
  • правовий захист викривачів, журналістів, слідчих, коли вони повідомляють про випадки хабарництва та корупції;
  • захоплення держави вузькими особистими інтересами;
  • доступ громадянського суспільства до інформації про державні справи. 

Коротко про результати СРІ-2020

Україна отримала 33 бали зі 100 можливих та посіла 117 місце серед 180 країн світу. За останній рік наші показники виросли на 3 бали. Поруч із Україною в рейтингу — Єгипет, Есватіні (Свазіленд), Непал, Сьєрра-Леоне та Замбія (у всіх аналогічно по 33 бали).

 

Десятка лідерів за рік не змінилася. Рейтинг CPI очолюють Нова Зеландія та Данія, які додали по одному балу й тепер мають 88 зі 100. Далі в списку — Фінляндія, Сінгапур, Швеція та Швейцарія.

 

У кінці списку опинилися Сирія (14), Сомалі (12) та Південний Судан (12).

 

Повні результати СРІ-2020 — https://bit.ly/3EVVScy 

 

Індекс верховенства права (WJP Rule of Law Index)
розробка міжнародної організації World Justice Project. Індекс враховує повноваження та ступінь відкритості уряду, фундаментальні права громадян, забезпечення порядку й безпеки, цивільного та кримінального правосуддя, а також окремо рівень корупції. 

В основі оприлюднених рейтингів від World Justice Project — аналіз результатів громадських опитувань (у 2021-му році їхня кількість сягнула 138 тис.), думок профільних експертів і практиків, 8 тематичних категорій, 44 різні індикатори, унікальні дані щодо понад сотні країн (у 2021-му — 139). 

 

Оцінка категорії корупції базується на факторі невикористання державних посад для отримання приватної вигоди 4 категоріями осіб:

  1. представники виконавчої влади;
  2. службовцями судової гілки влади;
  3. державними службовцями в поліції та військовими;
  4. посадовці законодавчої влади.  

Важливість Індексу верховенства права:

  • розрахований на широку аудиторію, що включає політиків, організації громадянського суспільства, науковців, громадян і фахівців юридичної практики зокрема;
  • як діагностичний інструмент, повинен допомогти визначити сильні й слабкі сторони кожної проаналізованої країни або юрисдикції, а також заохотити до змін, зокрема в системі політичних дій і рішень;
  • пропагує мету зміцнення верховенства права всередині держав  і юрисдикцій. 

Коротко про результати WJP Rule of Law Index за 2021-ий рік

У 2021-му році Україна посіла в рейтингу World Justice Project 74 місце, піднявшись на 5 позицій у порівнянні з попереднім дослідженням. 

Очолили список WJP за індексом верховенства права Данія, Норвегія та Фінляндія. А Венесуела, Камбоджа й Демократична Республіка Конго отримали найнижчі загальні показники — такі ж, як і в 2020-му році.

Повні результати Індексу верховенства права-2021 — https://bit.ly/31MSRNz 

Окрім цих двох світових індексів, показники корупції можна відслідкувати за результатами регулярного дослідження «Нації в транзиті» (Nations in Transit) американської громадської організації Freedom House, ICRG (гайду щодо ризиків країн світу) і CPIA (оцінки державних політик та інституцій) від Світового банку та інших міжнародних напрацювань.

Ще одним джерелом для вимірювання корупції є Глобальний барометр корупції, розроблений тією ж організацією Transparency International. Зі свого старту в 2003-му ресурс допомагає досліджувати повсякденний досвід людей зі всього світу, які стикаються з корупцією. За словами розробників, це можливість кожного поділитися своїми думками та спостереженнями в глобальному масштабі. По суті Барометр є єдиним дослідженням громадської думки щодо корупції у світі. 

Водночас важливо розуміти, що міжнародні рейтинги відображають різницю між державами, допомагають відслідковувати та аналізувати поступ у боротьбі з корупцією. Для цілісного ж уявлення про рівень корупції в країні варто орієнтуватися на внутрішні соціологічні дослідження.

Бібліотека досліджень щодо корупції в Україні (ресурс НАЗК)https://nazk.gov.ua/uk/doslidzhennya-koruptsiyi/ 

Джерела: 

Індекс сприйняття корупції-2020 — https://bit.ly/3qdfbbt

Глобальний барометр корупції — https://bit.ly/3yoC1QN 

Індекс верховенства права-2021 — https://bit.ly/31MSRNz 

Бібліотека досліджень щодо корупції в Україні — https://nazk.gov.ua/uk/doslidzhennya-koruptsiyi/ 

Контакти
Офіс доброчесності

+38 (044) 200-06-94
м. Київ, бульвар Миколи Міхновського, 28
Підписатися на розсилку