НАЗК
UA 01103 Київ Бульвар Дружби Народів, 28
support@nazk.gov.ua
+38 (044) 200-06-94
logo
A-
A
A+
A
A
Звичайна версія сайту
Меню
Доброчесність

Доброчесність — це чинити правильно навіть тоді, коли ніхто не бачить. 

Є чимало визначень поняття, однак саме це можна вважати найбільш універсальним. Оскільки явище доброчесності охоплює різні сфери життя (суспільного та особистого), то й трактування зазвичай націлені на практичність і загалість. Переважно джерела орієнтуються на філософські питання етики й моралі. 

Оксфордський словник:

доброчесність (integrity)
здатність бути чесним і мати стійкі моральні принципи. 

Міжнародна організація U4:

доброчесність (integrity)
це дотримання набору моральних або етичних принципів.

Світова неурядова організація Transparency International:

доброчесність (integrity)
поведінка та дії, що відповідають набору моральних чи етичних принципів і стандартів, схвалених на рівні індивідів та інституцій. Організація також зазначає, що доброчесність створює бар’єр для корупції.

Водночас у міжнародних джерелах можна знайти вужчі пояснення доброчесності, що стосуються конкретних сфер суспільного та особистого життя. 

Доброчесність у кодексі етики Ради Європи:

  • доброчесність означає цілісність, нерозділеність, чистоту манер, чесність;
  • особиста доброчесність — це мати безумовний і стійкий обов’язок щодо моральних цінностей та зобов’язань;
  • у психологічному й етичному розумінні доброчесність означає цілісність і міцну узгодженість якостей особистості та передбачає сумісність компетенцій, цінностей, інтересів, звичок і мотивації індивіда;
  • у професійній поведінці доброчесність передбачає наявність і дотримання розроблених правил, які регулюють впровадження професійних стандартів в установах, органах влади та організаціях;
  • доброчесність також включає роботу над повноцінним розвитком особистості, здатність контролювати власні емоції та імпульси, щоб не дозволити їм подолати розум;
  • доброчесність — це також здатність зберігати особисту гідність і не порушувати гідності інших.

Організація економічного співробітництва та розвитку (OECD) детально пояснює поняття доброчесності в державному секторі (public integrity): «Доброчесність — це не лише моральне питання, це також про підвищення продуктивності економіки, ефективності державного сектору, інклюзивності суспільства й економіки. Ідеться про відновлення довіри не тільки до уряду, а й до державних установ, регуляторів, банків та корпорацій».

Детальне визначення політичної доброчесності надає вже згадана міжнародна організація Transparency International: «Політична доброчесність це постійне здійснення політичної влади в суспільних інтересах, незалежно від приватних інтересів, а також відмова від використання вдали для підтримки власного багатства й становища посадовця».

Джерела:

Оксфордський словник — https://bit.ly/33xUDmb 

Transparency International — https://bit.ly/3DYlRiv 

Глосарій U4 — https://www.u4.no/terms#integrity 

Ресурс Ради Європи — https://bit.ly/3pXKwPd 

Ресурс OECD — https://bit.ly/3r9jhla 

Контакти
Офіс доброчесності

+38 (044) 200-06-94
м. Київ, бульвар Миколи Міхновського, 28
Підписатися на розсилку